CAJON

Share Button

CAJON

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że cajón nie tylko ma afroperuwiańskie korzenie, ale też że geneza jego powstania nie była usłana różami… Przyjrzyjmy się bliżej instrumentowi, który zdobył uznanie milionów muzyków na całym świecie, a w Hiszpanii jest tak popularny, że znajdziemy go praktycznie w każdym miejscu, w którym grana jest muzyka flamenco.

Po skolonizowaniu Peru przez Hiszpanów, decyzją Kościoła Katolickiego, zabroniono niewolnikom jakiegokolwiek używania bębnów. Powodów takiego stanu rzeczy było kilka. Po pierwsze wierzono, że jest to instrument pogański. Po drugie uderzenia bębnów mogły służyć do porozumiewania się na odległość, co groziło ryzykiem wybuchu buntu. Nie bez znaczenia pozostawał też fakt, że bębny jako instrumenty perkusyjne o bardzo mocnym brzmieniu, najlepiej zagrzewają ludzi do walki, co mogłoby doprowadzić do dodatkowych konfliktów.

Niewolnicy zaczęli używać różnych rzeczy codziennego użytku z pomocą których wystukiwali rytmiczne melodie. Początkowo były to łyżki, krzesła, stoły, szafki, kawałki metalu… Z czasem zaczęto opracowywać nieco bardziej złożone instrumenty. Tym sposobem około roku 1840 metodą prób i błędów powstały pierwsze wersje cajón.

Obecnie istnieje wiele wersji tego instrumentu, które różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i samym brzmieniem. Choć nadal wykorzystuje się go głównie w muzyce flamenco, artyści młodego pokolenia coraz częściej sięgają po cajón, by z powodzeniem wykorzystywać go przy tworzeniu także innych gatunków muzyki, takich jak: RNB, Hip-Hop, House, Electro i wielu innych.

Poza oczywistym argumentem, jakim jest świetne brzmienie instrumentu, równie istotne są także czynniki bardziej prozaiczne. Porównując ceny cajón z cenami innych instrumentów perkusyjnych, trzeba przyznać, że nie są to relatywnie duże kwoty. Równie istotne, szczególnie dla początkujących muzyków, są także łatwa obsługa tego instrumentu oraz jego niewielkie wymiary i waga.