Perkusja

Share Button

Techniki perkusyjne to narzędzia, których można używać w danych sytuacjach niczym majster w budowie solidnego, dobrego domu. Rodzajów i zastosowań jest bardzo wiele. Internet pęka w szwach od informacji na ten temat i można się w tym pogubić.Nauczyciel jest po to by pomóc wszystko poukładać i przede wszystkim – zrozumieć.Techniki systematycznie wdrażane  – zapisują się w tzw. pamięci mięśniowej co umożliwia używanie ich naturalnie i bez ciągłego myślenia o nich. Stają się częścią stylu, brzmienia i warsztatu bębniarza, muzyka.

Technika „Free Stroke”

Polega na umiejętnym wykorzystaniu energii jaka powstaje po uderzeniu pałką w daną powierzchnię.W naszej szkole absolutnie podstawową techniką dla wszystkich jest „Free Stroke”.Nie jest istotne czy zaczyna się grę w wieku 10 lat czy 70. Nauka tej techniki jest bardzo prosta i łatwa do przyswojenia, grunt to zrozumieć sens jej używania na sobie. We wszystkich zawodowych szkołach perkusyjnych na świecie „Free Stroke” oraz „Moeller” to fundament rozwoju każdego bębniarza.

Technika „Moeller’a”

Perkusista nie gra pałkami a całym ciałem. Wykorzystanie długości całego mechanizmu – od ramion przez łokcie po końcówkę trzymanej pałki! Wszystko to bez zbędnych napięć i wielkiego wysiłku.Nauka polega na mechanicznym przyswojeniu trzech ruchów a następnie upłynnia się ją przechodząc do kolejnych etapów zaawansowania – Basic Moeller Stroke, Controlled Bounce, Pull-out Accent aż po wykorzystanie ich w codziennej grze. Powyżej wymienione techniki są niezwykle przydatne i dają dużo przestrzeni oraz lekkości, radości w grze. Prócz ich są inne ciekawostki dla wprawionych w bojach bębniarzy jak np. Free Hand Technique czy Push-Pull.

Rudymenty (ang. Rudiments) to zbiór wg Vic Firth czterdziestu uniwersalnych wprawek i zagrywek, które przewijają się w grze każdego bębniarza. W zasadzie są dwa typy perkusistów: pierwsi używają rudymentów świadomie a drudzy używają ich nie wiedząc o tym.Rudymenty są napisane na werbel co wcale nie jest sugestią by ćwiczyć je tylko rękoma.

Mając podwójną stopę można grać dokładnie to samo nogami.

0

1

Przyjrzyjmy się pierwszemu absolutnie podstawowemu rudymentowi – są tzw „jedynki” czyli uderzenia na przemian. Na plakacie pozycja nr1.

Dobrze widoczne jest to na załączniku nr 2. Raz prawa ręka raz lewa ręka. To wszystko! Idąc – nasze nogi wykonują właśnie ten ruch, co ciekawe – zazwyczaj całkiem równo! Można więc stwierdzić, że każdy człowiek na ziemi zna pierwszy rudyment! 🙂 Zastosowań tego prostego ćwiczenia jest cała masa a zabawy jeszcze więcej!

Koordynacja

Wyśmienita zabawa! Poznanie siebie i niezły ubaw podczas nauki. Zaskakujące reakcje umysłu i ciała. Zazwyczaj luki w koordynacji nie pozwalają na zagranie wielu rytmów. Można ćwiczyć pewne schematy i mechanizmy tak by w przyszłości podejmować większe wyzwania. Każdy uczeń traktowany jest indywidualnie a ćwiczenia dobierane są do jego aktualnego poziomu umiejętności.

Czy potrafisz kręcić prawą nogą(zataczać koła w powietrzu) i jednocześnie napisać swoje imię na kartce? 🙂

Nauka gry na perkusji podwyższa poziom percepcji, koncentracji.Można zaobserwować znaczny wzrost umiejętności skupienia u uczniów, szczególnie w wieku szkolnym. Ważny jest spokój a to też stan, którego trzeba się uczyć.